De ovenfor anførte principielle spørgsmål bør belyses tilbundsgående og eventuelt gøres til genstand for en offentlig høring.
Danske Advokater bemærker, at en række af de principielle betænkeligheder tillige gør sig gældende i relation til det foreslåede medvirkensansvar for betalingsformidlere. Danske Advokater ser således gerne, at det bliver belyst hvor effektiv det foreslåede forbud forventes at blive, når det i øvrigt betænkes, at en dansk statsborger helt lovligt ville kunne anvende en række udenlandske kortudstedere og betalingsformidlere, herunder udenlandske banker, og når der henses til hvor hurtigt information herom kan spredes på internettet. Danske advokater savner også en belysning af, hvilke erfaringer andre lande/stater, der har forbudt betalingsformidling, har gjort sig og hvilke konkurrence- og markedsmæssig udfordringer, de har stået og står overfor.
Forslag til lov om spil §§ 76-78
Efter Danske Advokaters opfattelse tilgodeser lovforslagets ikrafttrædelses- og overgangsbe-stemmelser Danske Spil, idet alle andre spiludbydere end Danske Spil fra dagen efter offentliggørelse i Lovtidende frem til ikrafttræden 1. januar 2011 kan risikere at blive sigtet og dermed udelukket fra at få en licens.
Det er efter Danske Advokaters opfattelse ikke en hensigtsmæssig måde at lovgive på, da hovedformålet må være at sikre en lige og fair adgang til markedet. Danske Advokater anbefaler derfor, at ikrafttrædelses- og overgangsbestemmelser genovervejes, så lige og fair adgang til spilmarkedet sikres.